Žene nakon poroda osjećaju da im mišići više nisu kao što su bili prije trudnoće i imaju želju vratiti se ‘na staro’ što prije.
Iz te želje, određeni broj žena napravi grešku jer se prebrzo vrate sportskim aktivnostima koje mišići trupa i zdjeličnog dna nisu spremni podnijeti. I tada umjesto efekta jačanja, stvari se mogu dodatno pogoršati.
Vježbe nakon poroda su apsolutno potrebne, ali ciljane, postepene i prilagođene.
Početak vježbanja
Potrebno je napraviti nekoliko stvari prije početka vježbanja.
- Potrebno je procijeniti stanje trbušnih mišića (postoji li razdvojenost- dijastaza trbušnih mišića) te koliko su mišići slabi ili jaki. To se provodi manualnim mišićnim testom. Ovisno o rezultatima počinju se raditi vježbe za jačanje trbušnih mišića, što u početku nisu trbušnjaci, već vježbe za jačanje dubokih trbušnih mišića. Ukoliko postoji dijastaza, pogotovo veća od 2 cm, trbušnjaci mogu pogoršati stanje jer se stvara preveliki pritisak na prednji dio trbuha čemu se mišići u datom trenutku ne mogu oduprijeti.
- Potrebno je procjeniti jakost mišića zdjeličnog dna. Mišići zdjeličnog dna podupiru mjehur, maternicu, crijeva i omogućuju kontroliranje mokrenja i stolice. Uslijed trudnoće, zbog povećanog pritiska oni slabe stoga se već pred kraj trudnoće, ali i nakon poroda može javiti problem s otjecanjem mokraće, pogotovo u aktivnostima kihanja, kašljanja, smijanja, poskocima. Oslabljeni i rastegnuti mišići zdjeličnog dna utječu na spolni doživljaj oba partnera.
- Potrebno je vidjeti postoje li asimetrije u zdjelici. Ukoliko koštane strukture nisu u simetriji ili postoji tenzija u mišićima koji pokreću zdjelicu to može dovesti do bolova u području pubične kosti, donjeg dijela trbuha i leđima.
Vježbe nakon poroda omogućuju bolji oporavak i povratak funkcije mišića. Ali potrebno je raditi odgovarajuće vježbe, prilagođene stanju tijela nakon poroda koje su baza za sve daljnje aktivnosti. A nakon toga, moguće je raditi zahtjevnije vježbe, grupne fitness programe i slično.
Koliko nakon poroda se može doći na testiranje mišića?
Najranije nakon prvog ginekološkog pregleda koji je najčešće 6-8 tjedana nakon poroda. Kod žena koje su rodile carskim rezom preporučljivo je 8-10 tjedana nakon poroda.
Nikada nije prekasno doći na pregled, bez obzira koliko je vremena prošlo nakon poroda jer se mišići uvijek mogu ojačati.
Benefiti vježbanja se osjećaju brzo, već unutar dva tjedna.
Snažni mišići trupa i zdjeličnog dna omogućuju nestanak/ prevenciju bolova u leđima, uspravno držanje, kontrolu mokrenja te adekvatnu seksualnu funkciju.