Telefon:

+38591 564 7491

Email

viktorija.misura@gmail.com

Radno vrijeme

pon, sri, pet: 13-20 h, uto- čet: 9-16 h

Zdjelična bol u muškaraca može nastati u bilo kojem periodu života. Bol može biti različitog intenziteta- jaka ili blaga, povremena ili konstantna te iznenadna. To prvenstveno ovisi o uzroku boli.

Potrebno je napraviti medicinski pregled kako bi se dobio jasniji uvid u stanje.

Zdjelična bol može se pojaviti uslijed:

  • infekcije
  • prostatitisa
  • upale mjehura
  • testikularne torzije
  • raka testisa
  • traume poput direktnog udarca ili pada
  • nepoznatog uzroka (svi nalazi su uredni)- tada je mogući uzrok iritacija živaca, napetost i tenzija mišića i mekog tkiva unutar zdjelice, zdjeličnog dna i donjeg dijela trbuha

Ako je bila upala u području zdjelice npr. prostatitis koji je izlječen, nakon čega se pojavila bol u zdjelici uzrok mogu biti mekotkivne i posturalne tenzije koje su se stvorile kao odgovor na navedena stanja.

Uslijed upale ili infekcije mišići i meko tkivo reagiraju skraćivanjem, odnosno stvaranjem tenzije.

Slična stvar se događa nakon operacije; npr. operacije prostate. Srastanjem tkiva stvara se ožiljkasto tkivo koje je ‘tvrđe’ i manje mobilno. Ono samo po sebi može stvarati nelagodu, bol, peckanje, osjećaj zatezanja u području trbuha. Ali i stvarati dublju tenziju koja iritira živce koji prolaze kroz trbušnu šupljinu i inerviraju područje zdjelice i organa.

Bol u zdjelici može nastati uslijed iritacije živaca, mišićne i fascijalne tenzije u području zdjelice, zdjeličnog dna i donjeg dijela trbuha.

U tom slučaju terapeut koji se bavi područjem zdjeličnog zdravlja Vam može pomoći. Potrebno je napraviti pregled posture (držanja), testove za zdjelicu i kralježnicu, mišićne testove, uzeti anamnezu i povijest bolesti. Time se dobiva uvid postoji li disbalans ili restrikcija u tijelu koja može uzrokovati ili potencirati bol.

Prema pregledu određuje se plan tretmana koji se sastoji od primjene manualnih tehnika i edukacije vježbi.

Cilj je otpusiti napeta područja kako bi tkivo bilo mobilno, čime se smanjuje napetost, bol i grč. Rezultat je i povećanje cirkulacije i umirenje živčanog sustava (čija podraženost doprinosi osjećaju boli).

Primjeri vježbi.

Istezanje iliopsoasa.

Istezanje aduktora.

Istezanje trbušnih mišića.

Mobilnost vanjske i unutarnje rotacije kukova.

Istezanje mišića zdjeličnog dna.

Aviva vježbe za muškarce također mogu biti od pomoći jer povećavaju cirkulaciju u zdjeličnom području i mobiliziraju zdjelicu.

Recommended Articles

Leave A Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)