Telefon:

+38591 564 7491

Email

viktorija.misura@gmail.com

Radno vrijeme

pon, sri, pet: 13-20 h, uto- čet: 9-16 h

Potpuni pregled sastoji se od tri ključne stvari: anamneze, pregleda posture i testiranja.

Anamneza

Anamneza je razgovor u kojemu se terapeut upoznaje s tvojom problematikom i razlogom dolaska te povijesti bolesti. To znači da će te pitati koje simptome osjećaš, koliko dugo traju, kako su se pojavili, kolikog su intenziteta, kada se javljaju.

Pitati će te pitanja u vezi zdravlja ginekološkog sustava (jesi li rodila, kakav je bio porod, postoji li neka dijagnoza, kakvi su menstrualni ciklusi, prostata kod muškaraca)

Ima li problema s mokraćnim sustavom (učestalo mokrenje, inkontinencija, upale mjehura, pečenje pri mokrenju, bakterije)?

Ukoliko je bol glavni razlog dolaska biti će potrebno saznati više kroz pitanja:

    Gdje boli?

    Od  kada boli?

    Kako se bol pojavila?

    Kakva je bol (tupa, probadajuća, žareća)?

    Da li se širi?

    Što smanjuje, a što pojačava simptome (određeni položaj, odmor, vježbe, smijeh, kašljanje, kihanje,

napinjanje, defekacija, opterećenje)? Reagira li na toplinu i hladnoću?          

Da li si imala povrede (npr. uganuće gležnja, pad na trticu, automobilska nesreća, prijelom kostiju, istegnuće ligamenata)?  Operacije?

Zatim je važno saznati koristiš li neke lijekove, da li si radila medicinske pretrage, ako jesi, pregledati će se dokumentacija.                  

Proći će se daljnja pitanja prema organskim sustavima (probavni sustav, srce i krvni tlak, štitnjača, jetra, pluća itd.) kako bi se dobile što potpunije informacije u vezi prijašnjih ili sadašnjih oboljenja, a koje bi mogle utjecati na simptome koje osjećaš.

Pregled posture

Postura ili držanje tijela pregledava se s prednje, bočne i stražnje strane. Kako bi se moglo kvalitetno vidjeti anatomski odnosi tijela poželjno je da osoba bude u donjem rublju ili kratkim hlačama i potkošulji/ majici na bretele.

Anantomske pozicije koje se promatraju pri pregledu posture

Svako značajnije odstupanje od idealne pozicije tijela upućuje na problematiku tog područja te ga treba dalje istestirati i vidjeti da li to utječe na simptome koje osoba trenutačno osjeća.

Npr. žena ima bol u zdjelici i donjem dijelu leđa nakon trudnoće i poroda. Vidi se da zdjelične kosti nisu u ravnini, da je jedna značajnije naprijed u odnosu na drugu. Tada se to bilježi jer je kasnije potrebno napraviti specifične testove za zdjelicu kako bi se vidjelo u čemu je problem (sakroilijakalni zglobovi, kuk, pubična kost, mišići…)

Specifični testovi

Za svaki dio tijela ima specifičnih testova koji daju detaljnije informacije koja je anatomska struktura u problematici i odakle dolaze simptomi. Kod ginekološke problematike naglasak će biti na zdjelici, zdjeličnom dnu, kukovima, lumbalnoj kralježnici, trbušnoj stjenki. Ali i naravno na bilo kojem drugom dijelu tijela koji se pokaže bitan kroz anamnezu i pregled tijela.

Npr. žena koja pati od bolnih menstruacija, uz to ima bolove u leđima te glavobolju i mučninu. Kroz anamnezu se saznaje da je prije imala automobilsku nesreću s trzajnom ozljedom vrata. Pri pregledu se vidjelo da su glava i vrat naglašeno više savijeni u jednu stranu. Svakako je potrebno dodatno testirati vratnu kralježnicu da se vidi ima li restikcija u tom području koje mogu utjecati na opisane simptome.

Tijelo je cjelina i kao takvo ga je potrebno promatrati u procesu terapije. Zato se radi detaljna procjena kojom će se napraviti odgovarajući plan terapije.

Procjene i pristupi se mogu razlikovati između terapeuta, ovisno o završenim edukacijama i vještinama, ali osnova su anamneza, pregled posture i testiranje.

Recommended Articles

Leave A Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)