Najčešći simptomi endometrioze su izrazito bolne menstruacije, bolne ovulacije, bolni spolni odnosi, probavne i urinarne smetnje i zdjelična bol. Iako su simptomi najizraženiji tijekom menstruacije, određeni su prisutni tijekom cijelog menstrualnog ciklusa.
Uzrok endometrioze još uvijek nije potpuno razjašnjen stoga su i metode liječenja ograničene. Konzervativni pristup sastoji se od primjene analgetika, hormonalne terapije i operacije. Osteopatija kao dodatna terapijska opcija može biti od pomoći.
Simptomi endometrioze- olakšanje uz osteopatski tretman
Osteopatija se kod žena s endometriozom primjenjuje s ciljem smanjenja simptoma.
Endometrioza se osim na organe koje je zahvatila odražava i na stanje mišićno- koštanog sustava.
Zato mnoge žene imaju:
– bolove u zdjelici i trbuhu
-bolove u donjem dijelu leđa
-bolove u kuku i preponi, unutrašnjem dijelu koljena
-glavobolje, bol i mučninu u želucu
– ne mogu spavati i osjećaju se umorno
Ono što je za endometriozu karakteristično je da se stvaraju upalne molekule koje podražuju organe i izazivaju iritaciju, grčeve i bol. Kao posljedica toga formiraju se priraslice koje stvaraju dodatnu bol i doprinose nastanku kronične zdjelične boli. Zato mnoge žene imaju svakondnevne bolove, a ne samo tijekom menstruacije.
Priraslice su čvrsto kolageno tkivo koje uzrokuju sljepljenost organa i okolnih struktura. Time sprječavaju normalan pokret i cirkulaciju. Ono što je dobro je da se priraslice mogu tretirati osteopatski s ciljem otpuštanja tkiva i povećanja mobilnosti. Hvatovi koji se koriste za tretman su nježni i prilagođeni stanju ožiljkastog tkiva pa su time i bezbolni. Može se osjećati peckanje ili žarenje u području ožiljka tijekom tretmana.
Drugi faktor za stvaranje priraslica su operativni zahvati, a mnoge žene su imale operaciju endometrioze i to po nekoliko puta.
Priraslice se povezuju i s otežanim ostvarenjem trudnoće u žena oboljelih od endometrioze. Ako se nalaze u području jajovoda mogu mehanički blokirati oplodnju i transport jajne stanice. Upalni procesi, endometrioza i kirurški zahvati u zdjelici mogu vrlo lako oštetiti fimbrije (čija je uloga hvatanje jajne stanice oslobođene iz jajnika) i sluznicu jajovoda čime se otežava prijenos jajne stanice u maternicu. Osteopatski tretmani potpomažu uspješno začeće i trudnoću.
Učinci osteopatskih tretmana na simptome:
-smanjuje se napetost u mišićima zdjelice i trbuha koji uzrokuju bolove u leđima, kukovima, koljenima i sl.
-opuštaju se priraslice koje nastaju kao posljedica upale i prijašnjih operacija, a značajan
su čimbenik u intenzitetu boli te se povezuju s neplodnošću
-povećava se mobilnost kostiju i zglobova cijelog tijela, osobito zdjelice, što smanjuje
tenziju na organe zdjelice
-opuštanjem fascija donjih udova, zdjelice, abdomena, prsnog koša povećava se
mobilnost navedenih struktura
-kraniosakralnom terapijom djeluje se na smirenje i balansiranje živčanog sustava, koji
je u ovom slučaju podražen što utječe na povećan doživljaj boli
-visceralnim tretmanima opuštaju se duboke fascije oko organa, ligamenti koji spajaju
organe međusobno ili za koštanu strukturu, povećava se mobilnost i vitalitet zdjeličnih
i trbušnih organa
Prema osteopatskim istraživanjima dolazi do smanjenja simptoma te poboljšanja fizičkog i mentalnog stanja. Zato se osteopatija sugerira kao dodatna terapijska opcija za oboljele od endometrioze. Multidisciplinarnim pristupom i suradnjom između zdravstvenih struka postižu se najbolji rezultati.
Možete pogledati webinar u kojemu je detaljnije objašnjen terapijski pristup endometriozi.