Tehnike koje primjenjujemo u radu temelje se na manualnoj terapiji, masaži i individualnim vježbama.
Osteopatija
Osteopatija će koristit klijentima koji imaju bolove i probleme mišićno- koštanog sustava. Radi se na mišićima, fascijama, ligamentima, zglobovima, koštanim strukturama ovisno o problematici. Osteopatiju je utemeljio dr. Andrew Taylor Still (1828- 1917). Osteopatija je vrsta manualne medicine koja je komplementarna klasičnoj medicini. Osteopatskom procjenom i palpacijom pronalaze se tkivne tenzije i blokade unutar tijela. Preciznim i specifičnim manualnim tehnikama radi se na opuštanju tih tenzija i napetosti kako bi tijelo radilo skladno i funkcionalno. Za to je potrebno veliko znanje anatomije, fiziologije i patologije. Ono što je karakteristika ovih tretmana je što se gleda, testira i tretira osoba kao cjelina jer često uzrok boli nije na samom mjestu boli već i u okolnim strukturama. Tretmani su ugodni i bezbolni. Uvijek se tretira u skladu s klijentovim senzibilitetom i jačinom boli. Klijenti prepoznaju učinkovitost ovakvog pristupa i načina rada i zato vrlo rado dolaze na ovakvu vrstu terapije.
Miofascijalna relaksacija
Tehniku miofascijalne relaksacije osmislio je fizioterapeut John Barnes. Primjenjuje se za rad na fascijama. Fascija je vrsta mekog tkiva unutar tijela koja obavija svaki mišić, organ, krvožilni sustav i živčani sustav. Njezina karakteristika je da se proteže u kontinuitetu i u više smjerova. Ona povezuje sve dijelove ljudskog tijela u jednu cjelinu. Karakteristika fascije je da se pod opterećenjem, djelovanjem sile, zarastanja ako je oštećena, prerezana (npr. tijekom operacije) ili uslijed upale u tijelu ona skuplja i stišće. Time dolazi do boli, osjećaja trnjenja, žarenja, smanjenog opsega pokreta. Vrlo često mišićna tenzija bude udružena s fascijalnom tenzijom. Opuštanjem fascije, čime se omogućava njezina mobilnost i gipkost, smanjuje se bol, povećava protok cirkulacije, poboljšava se inervacija, te se povećava mobilnost tijela. Tretmani su također vrlo ugodni.
Masaža
Masaža tijela je najstarija i najpoznatija terapijska vještina. Koristit će klijentima koji imaju potrebu za masažom, što zbog bolnih stanja, ali i kao način relaksacije i održavanja funkcije tijela. Primjenjuje se u radu sa sportašima za opuštanje napetih mišića i regeneraciju, kod osoba mlađe i srednje životne dobi za opuštanje i relaksaciju te kao oblik terapije za opuštanje napetih i bolnih područja tijela. Primjenjuje se i za klijente starije životne dobi, samo prilagođeno njihovom fizičkom stanju i potrebama, a najčešće u svrhu smanjenja boli, povećanja pokretljivosti i mobilnosti tijela.
Prenatalna masaža (masaža trudnica)
Prenatalna masaža terapijska je masaža posebno dizajnirana za trudnice kako bi se odgovorilo na njihove jedinstvene potrebe i brige tijekom trudnoće. To je siguran i učinkovit način da se trudnice nose s fizičkim i emocionalnim promjenama koje se javljaju tijekom trudnoće.
Masaža se od 16. tjedna izvodi na boku uz potporu jastucima za maksimalnu udobnost i opuštenost trudnice.
Učinci prenatalne masaže:
- Smanjenje stresa i anksioznosti: Masaža može pomoći u smanjenju stresa opuštanju, što je neophodno i za dobrobit majke i djeteta
- Smanjenje napetosti mišića i boli. Kako trudnoća napreduje, žene mogu osjetiti bolove u mišićima, osobito u leđima, kukovima i nogama. Prenatalna masaža može pomoći ublažiti ove nelagode
- Poboljšanje cirkulacije. Masaža može poboljšati cirkulaciju krvi i limfe, što smanjuje oticanje (edem) u nogama i gležnjevima
- Bolji san. Opuštenost i smanjenje nelagode i boli u tijelu utječu na bolju kvalitetu sna za trudnice
Ručna limfna drenaža
Tehnika koju je osmislio dr. Vodder 1936. god. Ručna limfna drenaža djeluje prvenstveno na limfni sustav, a potom i na autonomni živčani sustav, imunosni sustav, nociceptore (receptore za bol). Izvodi se segmentalno (ne cijelo tijelo odjednom), određenim redoslijedom i jačinom pritiska. Koristi se za smanjenje edema (otečenosti) ekstremiteta i trbuha. Često se koristi kao terapijska opcija nakon uganuća gležnja kako bi se smanjila otečenost i potaknula regeneracija tkiva (jer limfa kupi ‘otpadne’ tvari iz međustanične tekućine čime se one izbacuju iz tijela mokrenjem), nakon operativnih zahvata npr. nakon operacije karcinoma dojke, kod kronične otečenosti nogu (a da uzrok nije neko kontraindicirano medicinsko stanje). Ima značajan relaksacijski učinak.
Terapijske vježbe
Vježbe isteznja, mobilnosti i vježbe snage ovisno o simptomima i posturi.
Omogućuju da se održi postignuto stanje nakon tretmana i/ili masaže te klijent zna kako si pomoći u trenucima pojave napetosti i nelagode.
Primjenjuje se Neurokinetičko testiranje (NKT) za procjenu snage mišića, da bi se utvrdilo među kojim mišićima je nastao disbalans nakon čega se izvode specifične vježbe za korekciju i pravilnu aktivaciju mišića.